Święte Drzewo rdzennych mieszkańców Ameryki
Drzewo Palo Santo (bursera graveolens) występuje naturalnie w wielu krajach Ameryki Południowej takich jak Peru, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela, Boliwia czy Brazylia; w Ameryce Środkowej w Gwatemali, na Kostaryce czy na wyspach Galapagos, a nawet w Meksyku w Ameryce Północnej.
Charakterystyczny dla Ameryki Południowej zapach Palo Santo
Obok szałwii białej, Palo Santo należy do najpopularniejszych kadzideł naturalnych na świecie. Wspaniały zapach tego kadzidła jest dobrze znany na całym kontynencie Ameryki Południowej, coraz lepiej znany w Ameryce Północnej, a w ostatnich latach, to kadzidło o unikalnym zapachu, coraz częściej podbija serca miłośników aromaterapii w Europie.
Palo Santo (bursera graveolens) oznacza dosłownie „święte drzewo” albo „święty patyczek”.
Tak też jest traktowane przez tamtejszych szamanów i uzdrowicieli. Od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej Amazonii w leczeniu chorób, Palo Santo służyło także jako nieodłączny element każdej ceremonii.
Tradycja rytualnego palenia Palo Santo sięga czasów Imperium Inków, którzy głęboko wierzyli w magiczną moc tego świętego drzewa. Od wieków uważano, iż ogień i dym z tego świętego drzewa obmywa ciało i ducha.
Po co palić Palo Santo?
Kadzidło wprowadza dobrą atmosferę, znosi napięcie, uwalnia od negatywnej energii, a nawet przegania złe duchy. Niezwykle przyjemny zapach drewna Palo Santo harmonizuje ciało i umysł, oczyszcza dom i uwalnia od złych energii.
Stosowane w ceremoniach, sprzyja medytacji, ale nawet zwykłe odpalenie drewienka, okadzenie przestrzeni i wyrażenie intencji można traktować jak namiastkę ceremonii, która potrafi realnie coś zmienić w przestrzeni człowieka. Czasem wystarczy jedna myśl do transmutacji negatywnej energii.
Święte Drzewo Palo Sano zawiera w sobie aromatyczną żywicę o unikalnym zapachu i to właśnie ona definiuje jego barwę, którą łatwo w przyszłości rozpoznać. Z żywicy pozyskiwane są drogocenne olejki eteryczne.
Naturalne kadzidła Palo Santo
i ich lecznicze właściwości.
Już setki lat temu poznano także prozdrowotne cechy olejków, które dawało cudowne święte drzewo zaliczające się do najintensywniej pachnących na świecie. Oprócz niezwykłego aromatu, Palo Santo ma wyjątkowe cechy lecznicze. Jego subtelny aromat i kojący zapach o cytrusowej nucie pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Doskonale sprawdza się w aromaterapii.
Zapach Palo Santo nie tylko oczyszcza drogi oddechowe, ale również działa antybakteryjnie i zwalcza stany zapalne. Pomoże rozluźnić mięśnie w przypadku bólu brzucha jak i ukoi bolesne bóle głowy w przypadku stresu. Dym z tego kadzidła ma zbawienne działanie dla alergików i astmatyków mających problemy z oddychaniem. Korzystnie wpływa na komfort oddychania, wspomaga leczenie astmy. Wspiera układ nerwowy i odpornościowy, jest też naturalnym antyseptykiem. Skutecznie zwalcza infekcje grzybiczne.
Czy Palo Santo leczy raka?
Palo Santo posiada szereg właściwości prozdrowotnych, ale używa się go także w leczeniu różnych chorób. Jak pokazują najnowsze badania, Palo Santo wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.
Według badań prowadzonych przez kubańskich naukowców olejki Palo Santo mogą hamować proliferację komórek raka piersi. Zwróciło to uwagę zachodnich naukowców i dało początek dyskusjom na temat możliwych właściwości antynowotworowych, które może zaoferować to święte drzewo.
Z drewienek oprócz olejków eterycznych pozyskuje się również wartościowe ekstrakty hydroalkoholowe. Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy i fitochemikaliów, przez co łagodząco wpływają na bóle stawów, głowy czy żołądka.
Kadzidło z Peru ma przyjemny zapach i z powodzeniem stosowane jest w medycynie naturalnej. Drewienka tego naturalnego kadzidła o niezwykłych właściwościach docenione są na całym świecie za swoje cechy lecznicze. Zapach nie drażni, a kadzidło może być używane bezpiecznie nawet przez alergików.
Aromaterapia z olejków eterycznych z drzewa Palo Santo stosowana jest też szeroko w medytacji. Mówi się, że Palo Santo posiada cechy zwiększające przepływ energii u człowieka. Działa wyciszająco i odprężająco, pomaga osiągnąć ukojenie, ma właściwości oczyszczające umysł, ciało fizyczne i ciała subtelne – są to wartości sprzyjające medytacji, pozwalają na doznanie głębszych stanów wewnętrznego spokoju. Dzięki tym cechom bywa także wykorzystywana w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresje czy nerwice.
Jak palić Palo Santo?
Drewienka Palo Santo, nawet niezapalone, posiadają intensywny zapach, sprawia to wysoka zawartość olejków eterycznych. Dzięki temu znajdują zastosowanie jako odświeżacz powietrza, do domu lub samochodu.
Są ciekawą, naturalną alternatywą dla chemicznych środków. Woń palącego się drewienka jest wyjątkowo nielubiana przez owady, odstrasza komary.
Aby cieszyć się aromaterapią z Palo Santo, wystarczy podpalić drewienko i po około 30 sekundach zdmuchnąć płomień. Dym z uwolnionymi olejkami będzie unosił się w powietrzu. Drewienko można dowolną ilość razy gasić i zapalać, jest wydajne i wystarczy na długo.
Żywica Palo Santo jest niczym mirra, kopal, olibanum czy inne drogocenne kadzidła.
Pozyskiwanie drewienka jest regulowane przez przepisy rządu Peru
Wbrew wielu plotkom, Palo Santo (bursera graveolens) nie jest zagrożone wyginięciem, a jego populacja jest stabilna. Pozyskiwanie drewna jest zgodnie prawem i zalecaniami kraju pochodzenia: nie wolno ucinać żywych gałęzi, a jedynie zbierać te, które opadły. Następnie zostawia się je do wyschnięcia na czas minimum 3 do 5 lat. Dopiero po tym czasie zachodzą odpowiednie reakcje chemiczne, soki się krystalizują i kadzidło osiąga pełną jakość.
W naszym sklepie posiadamy wyłącznie najwyższej jakości drewienka Palo Santo. Posiadamy też w sprzedaży kadzidła stożki, tybetańskie kadzidła o tym zapachu oraz cudownie aromatyczną biżuterię, do produkcji której wykorzystano drewno Palo Santo. Nosząc taką biżuterię pełen energii zapach otula nas niczym perfumy.
Drewna Palo Santo to nie tylko kadzidło.
Najpopularniejszą formą komercyjnego występowania Palo Santo są jego drewienka. Ich wszechstronne właściwości zarówno lecznicze, jak i duchowe wpływają na rosnące zainteresowanie świętym drzewem. Ma ono jednak znacznie szersze zastosowanie niż tradycyjnie znane spalanie drewienek. Drewno z tego kadzidła można zetrzeć, sproszkować.
Wykorzystany miał jest idealnym wypełnieniem do woreczków zapachowych, czy dodatkiem do naturalnych świec sojowych czy mydeł (do mydeł często dodaje się też olejek eteryczny). Mydło ma bogaty zapach, który ma uspokajające właściwości. Działa antyseptycznie i antyoksydacyjnie. Intensywnie nawilża i chroni skórę. Woreczki czy świece delikatnie i stopniowo uwalniają zapach, otulając delikatną ochronną mgiełką. Proszek można także spalać wysypując go na węgielki trybularzowe. Często jest wykorzystywany do tworzenia tradycyjnych kadzideł słupkowych, bądź w formie stożków.
Biżuteria Palo Santo
Kawałki drewna wykorzystywane są również w biżuterii drewnianej: bransoletki, wisiorki, kolczyki – jest piękna, naturalna i przeżywa obecnie renesans. Wykonana z Palo Santo, dodatkowo wyjątkowo pachnie i – zgodnie z wierzeniami rdzennych Indian – chroni przed złymi mocami. Taka etniczna biżuteria jest lekka i elegancka jednocześnie, wpasowuje się w wiele stylów i charakterów.
Coraz częściej można spotkać naczynia wykonane z całości, bądź z elementami Palo Santo. Wykorzystywane szczególnie do produkcji matero (specjalnych naczyń) do parzenia herbat Yerba Mate. Podobno ten, kto raz wypije yerbę z matero z Palo Santo, już nigdy nie będzie chciał pić jej inaczej. Smak niezwykłego aromatu uwalnianego z wodą jest nie do opisania słowami.
Drewienka Palo Santo są doskonałym materiałem do tworzenia mikro rzeźb. Powstają z nich piękne amulety, zwierzęta mocy, mające ochraniać i przywoływać dobro i powodzenie.
Palo Santo to nie tylko drzewo. To magia i siła starożytnych wierzeń i rytuałów, potężna moc drogocennych olejków, zdrowie i siła zamknięta w małym drewienku.
Czy Palo Santo to gatunek zagrożony?
Wraz z rosnącą popularnością Palo Santo, poza terenami jego naturalnego występowania, zaczęły pojawiać się informacje o nieetyczności zbiorów i użytkowania tego naturalnego kadzidła. Dodatkowo w sieci można znaleźć także informacje o zagrożeniu wyginięciem Świętego Drzewa. A jak wyglądają fakty?
Palo Santo to popularna nazwa określająca kilka podgatunków drzew. Używane jako kadzidło to bursera graveolens (gatunek drzewa). Zgodnie z oceną IUCN (International Union for Conservation of Nature, zajmującą się oceną zagrożenia gatunków botanicznych) gatunek ten został oznaczony jako „least concern”.
bursera graveolens vs bulnesia sarmientoi
Gatunek bursera graveolens nie jest zatem zagrożony wyginięciem, a jego populacja jest stabilna. Istnieje jednak inne, faktycznie zagrożone wyginięciem drzewo – bulnesia sarmientoi, które potocznie także bywa nazywane Palo Santo. To właśnie to drzewo widnieje na Czerwonej Liście IUCN oraz jest wymienione w CITES (Convention on International Trade in Endangered Species) jako gatunek zagrożony. Wynika to z masowego wykorzystywania tego drzewa jako surowca budowlanego.
Popularne nazewnictwo Palo Santo w połączeniu z nieznajomością nazw botanicznych spowodowało pojawienie się w sieci internetowej wielu błędnych informacji dotyczących leczniczego kadzidła. Dodatkowo często poruszany jest również temat nieetyczności zbiorów, które długofalowo mogą spowodować zagrożenie także populacji bursera graveolens.
Pozyskiwanie, regulacje prawne i certyfikaty
Tutaj warto zwrócić uwagę na czynniki, które wpływają na właściwości patyczków Palo Santo. Aby drewienka zawierały niezwykle cenny olejek eteryczny muszą zajść procesy, które potrzebują czasu. Wyłącznie z obumarłych drzew z naturalnie opadłych gałęzi, które leżakują przynajmniej kilka lat, spełniają te surowe wymagania. Palo Santo musi być (i takie właśnie jest – co potwierdzają certyfikaty) sprowadzane z legalnych źródeł, które kontrolują proces pozyskiwania drewienek.
Rząd Peru, aby zwalczać nielegalną wycinkę drzew, objął zbiory Palo Santo swoistą ochroną, wprowadził regulacje prawne i zakaz wycinania tego gatunku. Została powołana specjalna agencja SERFOR (Servicio Nacional Forestal y de Fauna Silvestre), z którą każde legalne źródło produktów leśnych musi współpracować. Drewienka muszą spełniać wymogi jakości i pochodzenia wyłącznie z drzew obumarłych, co potwierdzają certyfikaty SERFOR.
Wspieraj legalne źródła z certyfikowanym Palo Santo. Nie ryzykuj słabej jakości podróbek drzewa sztucznie nasączonego olejkiem. Kupując drewienka z pewnego, legalnego źródła, jak nasz sklep PaloSanto.pl, możemy bez obaw się nim cieszyć. Nie przyczyniamy się do niszczenia lasów ani wyginięcia gatunku. Firmy należące do SERFOR to w większości rodzinne działalności, kupując legalnie, wspieramy niewielkich, lokalnych peruwiańskich przedsiębiorców. Mamy też gwarancję, iż nasze kadzidła będą nasycone olejkami i pełne prozdrowotnych właściwości.
Detaliczną sprzedaż drewienek prowadzimy na stronie sklep.prapelnia.pl